Puerto Rico

PR Lead

Jesteśmy miłośnikami klasyki gier planszowych, dlatego okazji do zrecenzowania stareńkiego już, ale nadal bardzo popularnego tytułu jakim jest „Puerto Rico” nie mogliśmy odrzucić.

Wyróżnienie: Gra Rekreacyjna

Wyróżnienie: Gra ZaawansowaNagroda EnD Games

 

 

Tytuł oryginału Puerto Rico
Autor Andreas Seyfarth
Ilustrator  Franz Vohwinkel
Wydawca Alea
Wydanie PL Lacerta
Rok wydania 2002
Liczba graczy 2-5
Wiek graczy
12+
Czas gry
90 − 150 minut

Puerto Rico

Puerto Rico to gra ekonomiczna, w której zadaniem graczy jest zarządzanie kolonialnymi posiadłościami, plantacjami oraz handlem tytułowej wyspy. Poprzez wybór dostępnych ról, umożliwiających zagranie poszczególnych akcji, starają się zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa. Punkty zdobywa się na dwa sposoby: poprzez budowę budynków oraz otrzymuje się je za dobra odesłane drogą morską do Starego Świata.

MECHANIKA

Gracze działają w rundach. Ich liczba nie jest z góry określona, koniec gry jest wywoływany przez jeden z trzech warunków, które mogą zaistnieć w trakcie rozgrywki.

Konstrukcja rundy w „Puerto Rico” jest bardzo prosta – każdy gracz, zaczynając od pierwszego – gubernatora, wybiera i rozgrywa rolę. Runda kończy się, gdy wszyscy gracze wykonają akcje wybranych ról. Na początku następnej rundy gubernatorem zostanie następna w kolejce osoba.

Wybór ról jest sercem mechaniki „Puerto Rico”. Role umożliwią wykonywanie odpowiadających im akcji. W momencie wyboru roli, gracz musi brać pod uwagę, że z jego akcji będzie mógł skorzystać każdy z pozostałych uczestników. Każda z ról ma przypisany przywilej, który przysługuje jedynie osobie, która ją wybrała. Role umożliwią nam m.in. budowę budynków, zakładanie kolejnych plantacji, produkcję dóbr, wysyłkę lub sprzedaż dóbr.

Budynki oraz planacje, stanowią kręgosłup na którym osadzamy naszą kolonię. Każdy budynek posiada specjalne właściwości, zazwyczaj bardzo proste do zrozumienia, ale dość mocno wpływające na grę. Duża różnorodność budynków daje wiele możliwości rozwoju i wsparcia wybranej przez gracza strategii. To do niego należy decyzja czy skupi się, na rozwoju infrastruktury kolonii czy na plantacjach, przetwórstwie i handlu dobrami. Wersja gry, która dostępna jest na polskim rynku, wyposażona jest w zestaw dodatkowych budynków, co pozwala urozmaicić rozgrywkę.

Mechanika – podsumowanie

Klarowność i prosta mechanika „Puerto Rico” sprawia, że tytuł ten jest bardzo przystępny dla graczy rodzinnych oraz dla tych osób, które traktują gry planszowe jako jedną z wielu dostępnych form spędzania wolnego czasu.

Odpowiednio duża liczba możliwości rozbudowy powinna zadowolić również wielu bardziej zaawansowanych graczy oraz miłośników ekonomii.

Niewątpliwym problemem „Puerto Rico” są przestoje, które często powstają gdy gracze decydują się na gruntowną analizę sytuacji. Fani gier strategicznych i ekonomicznych prawdopodobnie nie będą tym faktem szczególnie zaskoczeni.

Skalowalność

Jakość gry nie zależy znacząco od liczby uczestników. Oczywiście przy większej liczbie graczy przestoje mogą wzrastać, ale pozostałe mechaniki dobrze się balansują, a nieco większa różnorodność rozgrywki zrekompensuje nam spowolnienie.

Powtarzalność i regrywalność

Zarzutem graczy wobec „Puerto Rico” jest pewna powtarzalność rozgrywki. Już po jednej partii znamy mechanizmy dobrze, a po dwóch partiach nie pozostaje wiele więcej do odkrycia. Jest to cena, jaką płacimy za prostotę i przystępność zasad gry.

Aby urozmaicić rozgrywkę możemy użyć wspomnianych wcześniej dodatkowych, alternatywnych fioletowych budynków, które możemy losowo lub wedle uznania podmieniać ze standardowymi.

Technologia

W pudełku znajdziemy liczne drewniane klocki w różnych kolorach, a także pięć planszetek i kafelki budynków i plantacji wykonane z grubego kartonu. Gra jest siermiężna, co jest charakterystyczne dla eurogier, a wszystkie elementy są bardzo dobrej jakości.

 


 Podsumowanie


Osoby, które lubią gry ekonomiczne oraz ci, którzy uwielbiają opanowywać mechaniki do perfekcji będą wniebowzięci. Fani Agricoli naszym zdaniem docenią „Puerto Rico”, o ile tylko nie prowadzą ideologicznej krucjaty przeciwko innym grom ekonomicznym niż ich ulubiona :) Dla graczy rekreacyjnych to miły i prosty do nauki tytuł, który sprawdzi się przy okazyjnym wieczorze planszówek.

„Puerto Rico” to bardzo dobra pozycja – zarówno dla średnio-zaawansowanych, jak i dla weekendowych graczy familijnych. Ze względu na dobrze zrobioną mechanikę i szeroką grupę odbiorców, zrozumiałe jest wysokiej miejsce tej gry w wielu rankingach.

komu Polecamy?

Każdemu, kto lubi gry ekonomiczne – to czysta i prosta gra ekonomiczna. Bardziej zaawansowani gracze będą mogli z pasją dążyć do perfekcji.

Początkującym i rekreacyjnym graczom – jako prosty tytuł stawiający przed nimi pewne wyzwania strategiczne.

komu odradzamy?

Tym, którzy chcą zagrać w emocjonujący tytuł – „Puerto Rico” jest suchą grą ekonomiczną, pozbawioną sytuacji trzymających w napięciu.

Mniej cierpliwym graczom – w tej grze nasz mózg skupia się jedynie na planowaniu ekonomii naszej wyspy. Na niczym więcej.

Okiem testerów

Ankeszu: Za każdym razem, jak po dłuższej przerwie siadam do tej gry i uczę się zasad od nowa, po rozgrywce jakoś mało mnie ciągnie do kolejnej. Jakby miała być dokładnie taka sama.

Wilczyca: Nie lubię gier euro, ale ta mi się podoba :)

Saltarski: Nudne i powolne jak lekcja w szkole. Warto zagrać jeśli chce się lekkie euro, ale jest za prosta i nudna dla kogoś z doświadczeniem, szukającego ciekawej rozgrywki.

Zalety

Istotna zaleta Prostota i klarowność zasad

Zasady „Puerto Rico” można łatwo wytłumaczyć, a nowy gracz dość szybko pojmie na czym gra polega.

Istotna zaleta Przystępny poziom strategii i urozmaicone ścieżki rozwoju

Możliwe strategie w grze dość łatwo można zrozumieć, dodatkowo możliwe są różne ścieżki rozwoju, a gracz ma dużą decyzyjność.

Istotna zaleta Dobra skalowalność

Doświadczenie rozgrywki jest bardzo podobne bez względu na liczbę graczy. Jedyną istotną różnicą może być wzrost przestojów.

Umiarkowana zaleta Mała losowość

Jedynym losowym elementem w trakcie gry są plantacje. Nic poza nimi. To dość odpowiedni poziom losowości dla tej gry.

Umiarkowana zaleta Dodatkowe budynki

Rozgrywkę można urozmaicić dzięki zestawowi alternatywnych budynków, z których można wylosować lub wybrać zamienniki do podstawowego wariantu.

Wady

Istotna wada Powtarzalność

Nie każdy będzie zmotywowany do zagrania w „Puerto Rico” częściej niż 1-2 razy danego wieczora.

Umiarkowana wada Przestoje

Gracze, którzy lubią optymalizować rozgrywkę, mogą długo zastanawiać się nad swoim ruchem. Taka już natura eurogier.

Mało istotna wada Brak balansu siły elementów 

Niektóre budynki, a także kamieniołom, mają dużo większy wpływ na grę i są znacznie silniejsze niż pozostałe. Część budynków jest mało użyteczna.

Mało istotna wada Sucha strategia i siermiężność elementów

Zero klimatu, czysta strategia i ekonomia. Bardzo klasycznie (wzorcowo wręcz) dla gier euro – elementy w żaden sposób nie tworzą nastroju, są czystko użytkowe.

OCENA:

7.0 70

NAGRODY:

Nagroda EnD GamesNagroda EnD Games Wyróżnienie: Gra ZaawansowanaWyróżnienie: Gra Zaawansowana Wyróżnienie: Gra RekreacyjnaWyróżnienie: Gra Rekreacyjna

Dziękujemy Ankeszu za pożyczenie gry do testów!