[short] Potion Explosion

„Potion Explosion” to jedna z Essenowych nowości tego roku, mieliśmy okazję ją poznać i nabyć właśnie na Spiel’15. To jeden z tych tytułów, do których nie mieliśmy wątpliwości. Jeśli jeszcze nie jesteście pewni, czy sporządzanie (i picie!) eliksirów jest czymś dla was, to zapraszamy na shorta – czyli krótką recenzję!

Wyróżnienie: "I fits I sits"Wyróżnienie: Gra RekreacyjnaNagroda EnD Games

Potion Explosion

„Potion Explosion” to planszówkowa interpretacja komputerowych hitów z rodziny „Candy Crush”. Uczestnicy wcielają się w adeptów magicznej akademii, których czeka ważny egzamin z warzenia eliksirów. To, czy uda im się go ukończyć zależy od sprytu i spostrzegawczości ;)

Gracze kolejno wykonują swoje rundy. Ruch polega na pobraniu szklanej kulki ze specjalnego zasobnika. Każda z nich reprezentuje składnik tworzonego eliksiru. Jeżeli po wyciągnięciu kulki zderzą się inne (w jednym kolorze!), to wywołana zostaje eksplozja. Dzięki temu  gracz może pobrać cały utworzony właśnie ciąg. Taka reakcja może zajść nawet kilkakrotnie w wyniku jednego ruchu!

Po co to wszystko? Pozyskane składniki są kładzione na przygotowywanych eliksirach – kartonikach z wyciętym miejscem na kulki. Eliksir uważa się za ukończony gdy wypełnimy puste miejsca wymaganą liczbą kulek w odpowiednich kolorach.

Gotowy eliksir da nam nie tylko cenne punkty, ale także jednorazową specjalną zdolność – jeśli zdecydujemy się go wypić :) Na szczęście na tym egzaminie można wychylić kolbkę w dowolnym momencie naszej tury – co może pomóc nam w ukończeniu kolejnych wywarów.

Potion Explosion

Technologia

Pudełko „Potion Explosion” jest ciężkie. Bardzo ciężkie. Za większość tego ciężaru odpowiada 80 szklanych kulek – w czterech różnych kolorach. Na zdjęciach producenta kulki są gładkie, w rzeczywistości są to najbardziej klasyczne szklane kulki jakie można sobie wyobrazić – w przypadkowe wzory ;) Reszta zawartości pudełka to sporo grubej tektury, z której zrobione są eliksiry, podstawki i żetony. Z tektury poskładamy też specjalny pojemnik na cały ten kulkowy bałagan.

Potion Explosion

W pierwszym wydaniu „Potion Explosion” twórcy nie uniknęli kluczowego błędu w przygotowaniu kartonowego pojemnika. Przy zakupie od razu dostaliśmy wypraskę z elementami erraty, które nieco ratują konstrukcję. Ertai przespał składanie tekturowego potworka, więc nie wie ile nerwów kosztowało Dziam jego poskładanie ;) Oko przymkniemy na rozwarstwiający się gdzieniegdzie już w procesie składania karton. Mamy nadzieję, że kolejne, nie-Essenowe wydania doczekają się lepszego wykrojnika.

Konstrukcja pudełka jest niestety problematyczna nie tylko w składaniu. Nawet w poprawionym pojemniku kulki wypadają z szyn lub blokują się . Zdarza się to niestety dość często, bez względu na to, jak bardzo delikatnie obchodzimy się z obsługą kulek. Cały czas zastanawiamy się jak pogłębić szyny, żeby usunąć ten problem…

Mechanika

Podstawowe zasady „Potion Explosion” są bardzo proste. Mechanika pobierania składników w połączeniu z technologią, w jakiej została zrealizowana, jest satysfakcjonująca i przyjemna.

Specjalne właściwości ośmiu różnych eliksirów (w trakcie gry korzysta się z wybranych sześciu) są jedynym bardziej złożonym elementem. Nie są one trudne do zrozumienia, ale chwilę zajmie ich zapamiętanie i przez pewien czas nie obędzie się bez instrukcji. Na szczęście na jej tyle opisane są wszystkie typy eliksirów i ich działania.

Poza właściwościami eliksirów, mikrozasad jest niewiele – dotyczą one uzyskiwania dodatkowych punktów (kafelki Mistrzostwa) oraz korzystania z koła ratunkowego (w postaci możliwości wykonania dodatkowej akcji kosztem ujemnych punktów).

Podsumowując – gra jet zdecydowanie rekreacyjna, bardzo łatwa do nauki w ciągu kilku minut. Zasady są proste, rozgrywka dość płynna, przestoje zazwyczaj nieduże.

 

OKIEM TESTERÓW

Ankeszu: Całkiem miło się grało, choć trochę szkoda, że jest tak mało interakcji. Mechanika bardziej sprzyja „pasjansowi”. No i w turze pozostałych graczy niespecjalnie jest sens planować swoje, bo sytuacja się zmieni jeszcze kilka razy.

Wilczyca: Ładna, prosta, kolorowa i do tego o eliksirach :)

Zalety

Istotna zaleta Szybka i dynamiczna.

Istotna zaleta Angażująca.

Umiarkowana zaleta Proste zasady.

Wady

Umiarkowana wada Konstrukcja pudełka – kulki wypadają z szyn.

W  nowym dodruku twórcy załączają poprawiony dyspenser, a właścicielom starego wysyłają na życzenie.

Cechy

  • Prosty element strategiczny
  • Losowość

OCENA:

7.5 75

NAGRODY:

Nagroda EnD GamesNagroda EnD Games Wyróżnienie: Gra RekreacyjnaWyróżnienie: Gra Rekreacyjna „I fits I sits!” – nagroda APIego „I fits I sits!” – nagroda APIego

 

Jeden komentarz do “[short] Potion Explosion

  1. Zielakk says:

    Jako wyjazdowy zamiennik polecam karciankę Szkoła Alchemii od wydawnictwa G3 :-) Może nie ma kulek, ale jest mała i ma grywalność na wysokim poziomie :-)

Komentarze są wyłączone.