Tajniacy / Codenames

„Codenames” („Tajniacy”) to kolejny gorący tytuł prosto z tegorocznych targów w Essen. Oszałamiający sukces gry doprowadził ją na pierwsze miejsce w rankingu gier imprezowych serwisu BGG.  Jak wygląda i czym wyróżnia się gra, która pobiła w rankingu takie popularne tytuły jak Avalon czy Dixit?

Wyróżnienie: Gra Imprezowa

Nagroda EnD Games

 

Tytuł oryginału
Codenames
Autor
Vlaada Chvátil
Ilustrator
Tomáš Kučerovský
Wydawca
Czech Games Edition
Wydanie PL
REBEL.pl
Rok wydania
2015
Liczba graczy
2-8+
Wiek graczy
14+
Czas gry
15 minut

Tajniacy

Tajniacy” to gra słowna, dedukcyjna. Zasady są jednymi z najprostszych z jakimi się spotkaliśmy, nie trudniejsze od zasad Dobble czy Dixita. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny i każda z nich wyznacza swojego Mistrza. Na środku stołu rozkładane jest 25 kart kryptonimów, a Mistrzowie drużyn dostają jedną, tajną kartę klucza, która określa przynależność kryptonimów do określonej drużyny.

Zadaniem Mistrzów jest naprowadzenie swojej drużyny na odpowiednie kryptonimy używając tylko jednego słowa (i liczby kryptonimów, z jakimi się to słowo kojarzy) na turę. Członkowie drużyn muszą domyślić się, co Mistrz mógł mieć na myśli, i odnaleźć odpowiednie karty kryptonimów na stole. Wykrywa ta drużyna, która szybciej wytypuje kryptonimy wszystkich swoich agentów. Trzeba jednak uważać, bo możemy nieopatrznie skontaktować się z agentem drużyny przeciwnej (ułatwiając jej zadanie), z zupełnie postronną osobą (kończąc natychmiast swoją turę) oraz – w najgorszym przypadku – z zabójcą, co oznacza natychmiastową przegraną!

Codenames (Tajniacy)

Mechanika

Jak przystało na grę imprezową, zasady są proste i bardzo rzadko pojawiają się wątpliwości czy spory.  Przy całej swojej prostocie „Tajniacy” zmuszają do myślenia. Gra jest asymetryczna, a zadanie Mistrzów każdej z drużyn będzie wiązało się z:

  • Wymyśleniem słowa, które będzie kojarzyło się z jak największą ilością odpowiednich kryptonimów na stole.
  • Określeniem liczby, która sugeruje graczom ile kryptonimów powinni skojarzyć z danym słowem, ale też ogranicza liczbę „strzałów” w danej turze.
  • Uważaniem, aby nie naprowadzić swojej drużyny na złe kryptonimy – zwłaszcza na agentów przeciwnika i zabójcę.

Zadaniem drużyn będzie:

  • Wydedukowanie kryptonimów na podstawie tego, co powiedział ich Mistrz.
  • Wzięcie pod uwagę wcześniejszych haseł Mistrza, których nie udało się odgadnąć.
  • Uważanie na podpowiedzi przeciwnika i unikanie jego agentów.
  • Ocena ryzyka każdego strzału i decyzja o kontynuacji badź przerwaniu rundy.

Zarówno bycie Mistrzem, jak i członkiem drużyny jest satysfakcjonujące. „Tajniacy” nie chorują na przestoje – mechanika, liczba kryptonimów oraz szpiegów są odpowiednio dobrane, co sprawia, że rozgrywka jest dynamiczna.

Losowy rozkład kryptonimów sprawia, że każda z partii jest inna. Może się zdarzyć, że jedna z drużyn będzie miała ułatwione zadanie, bo akurat ich kryptonimy będą podobne lub łatwe do połączenia. Zdarza się też, że przewaga jednej drużyny wzrośnie tak szybko, że druga zostanie niemal bez szans. Pewnym elementem równoważącym jest zabójca, przez którego nieuważny zespół może przegrać, nawet jeśli zwycięstwo miał w zasięgu ręki. Na szczęście krótki czas rozgrywki pozwala pechowcom na szybki rewanż.

Codenames

Technologia

200 dwustronnych kart (standard Mini European) daje 400 wyrazów. Jeżeli nie chcemy powtarzać w czasie rozgrywki ANI jednego wyrazu, to daje nam 16 różnych plansz. Jest to jednak zupełnie niepotrzebne, a planszę łatwo zmienić przed kolejną rozgrywką odwracając dowolną liczbę kart na drugą stronę. Przy takiej ich liczbie kombinacji jest mnóstwo. Karty są bardzo wygodne w użytku – rozkładaniu i odwracaniu, a ich jakość nie budzi zastrzeżeń.

40 kart kluczy (70 x 70mm) to 160 różnych rozkładów (każdą kartę można odwrócić dowolnym bokiem) co sprawia, że ciężko odgadnąć, który klucz akurat jest w użyciu, nawet przy części odsłoniętych kart kryptonimów. Gdyby jednak komuś udało się nauczyć na pamięć wszystkich kluczy, to producent zapewnia dodatkowe wsparcie.

Plastikowa podstawka pozwala Mistrzom na wygodne operowanie kartą kluczem, bez ujawniania jej pozostałym graczom.

Klepsydra służy głównie jako bacik na bardziej opieszałych graczy. W oryginalnym wydaniu, które posiadamy, klepsydra przesypuje się około 2 minuty, czyli stanowczo za długo – nigdy nie udało nam się tak debatować nad rundą, żeby „doczekać” do końca czasu.

Codenames

Wsparcie

Pod adresem codenamesgame.com znajdziecie aplikacje na urządzenia mobilne, która może Wam pomóc w rozgrywce. Wylosuje kartę klucza dla Mistrzów, wyznaczy tury oraz (opcjonalnie) określi limit czasowy.

Podsumowanie

komu i kiedy polecamy?

Szerokiemu gronu odbiorców – zwłaszcza tym, którzy lubią gry w skojarzenia lub gry słowne. Nawet osoby, które nie lubią gier kooperacyjnych lub drużynowych w Tajniakach zazwyczaj dobrze się bawią.

Kiedy szukamy szybkiego tytułu imprezowego – „Tajniacy” spełniają wszystkie wymagania, jakie można postawić przed taką grą – są szybcy, łatwi i angażujący.

komu i kiedy odradzamy?

Tym, którzy nie lubią gier skojarzeń – w tej grze wszystko opiera się na skojarzeniach. Jeżeli dedukcja lub wymyślanie słownych połączeń Was nie bawi, to i „Tajniacy” raczej nie będą.

Tym, którzy mają silną alergię na gry drużynowe – Wasza niechęć do współpracy musi być mocna, żeby z tego powodu zrezygnować z „Tajniaków”, gdzie współzawodnictwa nie brakuje. Jeżeli jednak fakt, że zwycięstwo zależy od całej drużyny, przyprawia Cię o gęsią skórkę to „Tajniacy” mogą Ci nie podejść.

Zalety

Zaleta kluczowa Wciągająca i angażująca

Wszystkie zalety gry sprawiają, że wciąga ona zazwyczaj na co najmniej kilka partii w czasie spotkania.

Istotna zaleta Odpowiednia ilość główkowania

Myślenia w „Tajniakach” jest w sam raz – żadnej ze stron nie spuchnie głowa od nadmiaru analizy, a jednocześnie nasz umysł niemal cały czas będzie stymulowany do działania.

Umiarkowana zaleta Satysfakcjonująca

Wymyślenie odpowiedniego hasła, którym połączy się wiele różnych kryptonimów jest bardzo satysfakcjonujące. A jeśli jeszcze wszystkie te kryptonimy odgadnie nasza drużyna, to możemy popaść w chwilową euforię ;)

Umiarkowana zaleta Proste zasady

Wprowadzenie nowych graczy do gry w „Tajniaków” to parę minut. W czasie rozgrywki zasady zazwyczaj nie budzą wątpliwości, a ograniczenia w doborze słów są intuicyjne. Parę mikrozasad (możliwość strzelania o raz więcej niż liczba podana przez Mistrza lub podanie przez Mistrza  „nieskończoności” zamiast liczby) raczej nie umykają.

Umiarkowana zaleta Szybka

Rozgrywka zazwyczaj nie przekracza 15 minut określonych na pudełku, a często jest szybsza*.

(*Nasz rekord to jeden ruch – mniej niż minuta. Jeden z Mistrzów nie zwrócił uwagi na to, jak bardzo kryptonim zabójcy podobny jest do kryptonimów niektórych agentów ;) )

wady

Umiarkowana wada Czasem zbyt losowa

Pechowy rozkład kryptonimów, których nie sposób połączyć żadnym sensownym hasłem bywa frustrujący. Gdy do tego drugiej drużynie trafi się kilka podobnych haseł (np. państw), to można być złym na swojego pecha.

Mało istotna wada Podatna na charakter i wspólną znajomość graczy

Jeśli dobrze znasz swojego Mistrza i swoją drużynę, to wasze zadanie będzie zdecydowanie łatwiejsze niż ekipy stworzonej z obcych sobie osób. Warto wziąć to pod uwagę tworząc drużyny – w duchu fair play ;)

Cechy

Drużynowa – w tej grze nie działamy sami i zdani jesteśmy w pewnym stopniu na innych. Członkowie drużyn w pełni współpracują ze sobą, więc nie musicie się martwić o zdrajcę/cylona/Mordreda/wilkołaka ukrytego pomiędzy Wami ;) Pamiętajcie jednak, że nieodpowiednie/niekoleżeńskie osoby mogą Wam popsuć rozgrywkę bardziej niż w grach konfrontacyjnych.

Umiarkowana interakcja – w czasie samej rozrywki interakcja wychodzi ze strony Mistrza do drużyny i opiera się tylko na jednym słowie i liczbie. Interakcja bezpośrednia zachodzi również wewnątrz drużyny – podczas debaty na temat tego, jakie hasła mają wybrać. Większość gry odbywa się jednak w głowach graczy i zgadywaniu „co Mistrz miał na myśli?” lub „jak im to powiedzieć żeby odgadli?”.  To poziom interakcji porównywalny do Dixita. Znacznie mniejszy niż w Szeryfie z Nottingham czy w Avalonie.

OCENA:

7.5 75

NAGRODY:

Nagroda EnD GamesNagroda EnD Games Wyróżnienie: Gra ImprezowaWyróżnienie: Gra Imprezowa

Codenames